Dvoufaktorová autentizace (2FA) - zabezpečení


Co je dvoufaktorová autentizace (2FA) - zabezpečení?

Dvoufaktorová autentizace (2FA) je bezpečnostní opatření, které zvyšuje ochranu online účtů tím, že požaduje nejen heslo, ale také další ověřovací prvek. Tímto způsobem se účet stává mnohem obtížněji dostupným pro neoprávněné osoby, protože kromě znalosti hesla je třeba také mít fyzický nebo digitální prvek, který slouží k ověření identity.

Jak 2FA zabezpečení funguje?

Dvoufaktorová autentizace funguje tak, že kromě běžného přihlašovacího hesla (první faktor) požaduje ještě druhý faktor ověření. Tímto druhým faktorem může být například:

 • Textová zpráva s ověřovacím kódem: Po zadání hesla obdrží uživatel na svůj telefon textovou zprávu s jednorázovým kódem, který musí zadat pro dokončení přihlášení.
 • Ověřovací aplikace: Uživatel může použít speciální aplikaci pro generování jednorázových kódů, které se mění každých pár sekund.
 • Hardwareový klíč: Tento fyzický zařízení slouží k generování jednorázových kódů nebo k bezkontaktnímu ověření identity.

Kde se 2FA zabezpečení používá?

Dvoufaktorová autentizace se stala standardem pro mnoho online služeb a webových stránek, včetně:

 • Sociální média: Facebook, Twitter, Instagram
 • E-mailové služby: Gmail, Outlook, Yahoo Mail
 • Bankovní účty: Internetové bankovnictví, mobilní bankovnictví
 • E-shopy: Amazon, eBay, AliExpress
 • Cloudové úložiště: Google Drive, Dropbox, iCloud

Jak si dvoufaktorovou autentizaci můžu zařídit?

Pro aktivaci dvoufaktorové autentizace je obvykle třeba postupovat následovně:

 1. Nastavení účtu: Přejděte do nastavení bezpečnosti svého účtu na dané platformě.
 2. Zvolení druhého faktoru: Vyberte si preferovaný druh druhého ověřovacího faktoru (textová zpráva, ověřovací aplikace, hardwareový klíč).
 3. Aktivace: Sledujte pokyny k aktivaci dvoufaktorové autentizace a následně proveďte první ověření s vybraným druhem.

Závěr

Dvoufaktorová autentizace je efektivní nástroj k ochraně online účtů před neoprávněným přístupem. Aktivace této funkce poskytuje uživatelům větší míru bezpečnosti a ochrany jejich osobních údajů. Doporučuje se aktivovat dvoufaktorovou autentizaci na všech online účtech, které ji podporují, a tak zajistit ochranu svých digitálních identit před možnými kybernetickými hrozbami.